Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Prasówki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich pytanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym bardzo możesz przeczytać w współczesnym produkcie), a i o wielkich, kontrolowanych zarówno przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco także drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Zatem stanowili także ciągle są najwięksi gracze na rynku czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się z obecnego sektora oraz ich Standard Oil, jakie stało rozdzielone na niższe spółki, wśród jakich jest więcej Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy ostatnie kraje są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (jednak ich rozwój został zmniejszony z różnych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, bądź w tym czasie Azerbejdżan oraz dużo innych. Bycie tak dużych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować więcej inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, skoro nie maja do niej dostępu, ale mogą zarabiać spekulując na obecnym zbycie za pomocą różnego typu instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, oczywiście jak choć w sukcesu złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w kontaktu do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w głównym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub trochę dużo dolara za litr paliwa. To nazywa, że w sukcesu wzrostu cen paliwa (na tradycyjnym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za jakiś posiadany litr paliwa, lub w sukcesu 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu również oferty kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niewielkich porcjach). To prowadzi, że wkładanie w fizyczną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora jednego jest ciężkie, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to zaś oczywiście inwestycja taka byłaby zupełnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z poradą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i style ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to stracił ze względu na ciężar. Odznacza się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny polecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na zawartość parafiny daje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie bierze się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie największe na targach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana podobnie jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na stanie 0,24% – jest więc ropa bardzo szerokiej jakości, z której produkuje się najogromniejszą sumę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, mających się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje więc ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z kolei średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Samym z najpopularniejszych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich bardzo możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo szybką korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na targ ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, ponieważ są one zapisywane na największych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wykorzystać z dźwigni finansowej, co kupi na znacznie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest możliwość korzystania wyłącznie na wzrostach (chyba, że będziemy wymieniać swoją książkę ze naturalnych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to zawsze będzie potrzebować ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć z obecnego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym otrzymamy dostęp do jakiegoś z najprawdziwszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe oraz możliwości na czarne złoto. Że jest więc kolejny instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie, nawet bardzo wybierali je odkryć. Na szczęście giełda toż nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede ludziom nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można pobrać na kolejnych giełdach, i za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub bądź w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby kupić dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych funkcjonujących na naszym rynku, jednak wolno je nabyć tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednakże mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a ponadto tworzą one przed inwestorem o moc większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo atrakcyjne i wcale dostępne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich bardzo możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których wartością istotną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie wszystek broker Forex. Najprawdopodobniej jest więc najłatwiejsza, najsilniejsza i niepowtarzalna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego podejścia są również bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na naszym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością kiedy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto ale być na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji działań są bardzo zróżnicowane, natomiast w klubie z tym przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest idealnym instrumentem do prawidłowej gier w krótkim czy średnim terminie, a z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania naszego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy naturalne i coraz to czystsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (a pełnego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w popularniejszych miastach), a dodatkowo postęp na rynku pojazdów elektrycznych zaś (w mojej opinii) łącząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż panowie denerwowali się, że ropa się przygotuje także będzie przedmiot, a już ujawnia się, że ropa wcale się nie kończy, ale jej trwanie kiedy najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to pewnie spekulacyjna przesada, to a kierunek kroku jest kompatybilny z tym, co liczy ten zbyt może też w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel tego materiału, ale tylko początek Twojej sprawy z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najwspanialszy metoda, aby przetestować zdobytą umiejętność w praktyce.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments