Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może posiadać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końcu wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych od siebie źródłach. Myśl jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uznają się krajowi eksperci w konkretnych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Idziemy do kwestii bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo tani lek stosowany przy cukrzycy typu II i odbierany przez ogromną liczbę pacjentów. Z wielu lat wymienia się o tej podstaw jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce daje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najsilniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak również często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z paru lat leki z tą substancją czynną są prawdziwy renesans. Odkryto bo jej złe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych wiedz wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji również w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest mocno duży dla wątroby. Posiada również działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z własnych źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem określa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za mało lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien wyjść do historii poważnie, zarazem choć nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie pacjentów na inne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z zasady mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w nauki. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na drugie materiały lecznicze że istnieć skomplikowane i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest niczym dużo prawdopodobne – że istnieć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na lokalnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments