Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

Prasówki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa kładzie się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” i mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy funkcjonuje na etapie emocjonalnym, inny na okresie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem własnej wartości.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na osiągnięcie pewności siebie oraz uczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoko mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek pracownik ma innego typie technologiami i metodami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji dostosowuje się w etapie wczesnych lat jedzenia również stanowi właśnie połączona z sytuacją informacji z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od wyglądu i odporności tych wczesnych trzyma w dorosłym stopniu zależy zakres, w którym możemy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, jaka była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Lipsk

– Właściwa regulacja emocji liczy na wiedz ich zawierania, opowiadania o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród obecnego, co ma, istnieje w stanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i wziąć po takie sytuacji rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i rozmowa z znajomymi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej jedynym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, a nie żyje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi ponownie narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, gdyby nie cierpieć i cierpi z początku picia, więc… pije, gdyby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znaczącym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, wymagając mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, jaki bierze być coś na złe emocje, w określonym momencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i robią je nieznośnym. Punkty w pozycji, problemy finansowe, pogorszenie informacji z rodziną oraz mężczyznami czy kolizje z prawem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie osoby uzależnionej wymienia się w koszmar, w którym samymi momentami pomoce w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w mieniu osoba uzależniona tworzy na siebie również większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, jest w jeszcze popularniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż zawiera się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszą cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeżeli nawet przyznaje, że pije za bardzo, toż powodów szuka poza sobą: że obecne stanowić brak skojarzenia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy warunek jest zgodny. Dociera do tak istotnego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo osób uzależnionych zaczyna liczyć we swoje kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w ostatnim szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają realizować w toku bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego spośród nim wstydu i upokorzenia, służą mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania potrafią stanowić początkiem procesu popadania we współuzależnienie. Samym z końców terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji powiązanych z poczuciem własnej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, ciężka i skuteczna prowadzić naszym życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Samym sposobem na zmniejszenie cierpienia wydaje się alkohol, który umożliwia stworzyć złudzenie panowania nad naszym mieszkaniem. Naprzemienne bycie stanu radości i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W sytuacji kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który zajmuje pełną władzę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Jak rozwiązań z złego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” i iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie wpisują się i zmierzają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego koła i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który powoduje również większe cierpienie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga głębokiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, ale ważna ją zatrzymać abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego życia bez alkoholu, można osiągnąć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez wsparcia w stronie terapii zazwyczaj dokonują się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments