Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

Ostra białaczka limfoblastyczna. Które daje wzory także jako się ją pomaga?

Polecne i promocje

Ostra białaczka limfoblastyczna. Które daje objawy i jak się ją działa? Ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór krwi o bardzo intensywnym przebiegu. Dowiedz się, kto może zachorować na tego raka krwi, które są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej i jak się ją leczy.

Ostra białaczka limfoblastyczna – j. angielskiego acute lymphoblastic leukemia, czyli ALL – jak nie jest leczona może wywołać do śmierci chociażby w ciągu kilku bądź kilkunastu tygodni.

Kto może zachorować na ostrą białaczkę limfoblastyczną?

Na nowotwór krwi może dostać każdy, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, zarówno dziecko, osoba młoda, w zwykłym wieku lub starsza. Rak krwi może bowiem dotknąć każdego, niezależnie z wieku i płci. Jeżeli idzie o określoną białaczkę limfoblastyczną dotyka ona przede każdym dzieci i młodzież. Najwięcej zachorowań przypada na wiek pomiędzy 2 a 10 rokiem bycia. Istnieje toż zwłaszcza występująca choroba nowotworowa w obecnej grupy wiekowej. Stanowi 30 proc. wśród wszystkich nowotworów u niemowlęta i młodzieży.

Ostra białaczka limfoblastyczna – jak prowadzi się nowotwór krwi?

W sukcesu ostrej białaczki limfoblastycznej przychodzi do nieprawidłowego, klonalnego rozrostu komórek i wypierania przez nie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących komórek w szpiku w końcu czego organizm nie stanowi w bycie produkować wystarczającej dawek właściwych krwinek.

Komórki nowotworowe, nazywane również limfoblastami, przedostają się do natur i przychodzą na rzecz pozostałych komórek w naturze. Po dobrym okresie mogą i przybyć do własnych narządów, i nawet ośrodkowego układu nerwowego. Więc mogą mieć duże niebezpieczeństwo dla bycia człowieka. Więcej informacji o białaczce znajdziesz na ścianie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Które są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Poszczególne wzory i kształty nowotworów krwi mogą się różnić z siebie przebiegiem. Często przebieg wady jest skłonny np. z wieku, stanu zdrowia czy tzw. chorób towarzyszących pacjenta.

Wśród pierwszych objawów ostrej białaczki limfoblastycznej są m.in. łatwe męczenie się, osłabienie, senność, apatia, bóle kości – zwłaszcza kończyn i drętwienie kończyn. Chory może również przechodzić na duże do leczenia, częste infekcje. Może także zauważyć łatwo pojawiające się siniaki czy wybroczyny w skór małych, krwistych plamek. U chorych spośród obecnym gatunkiem białaczki zdarzają się także niemożliwe do zatamowania krwotoki, np. z błon śluzowych, nosa i dziąseł.

Leczenie białaczki

W leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej często podaje się chemioterapię i radioterapię. Nieraz, jeśli stan zdrowia pacjenta na to śmie również złapie się odpowiedni dawca, wytwarza się przeszczepienie szpiku.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments