Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Artykuł Miesiąca

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew. Przycinanie krzewów i drewien stanowi samotnym spośród wielu sposobów, o które musimy co roku zadbać by były dobrze i stanowiły mocne. Tworzy więc też funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują lepszy dla oka pokrój. Warto natomiast pamiętać, że przycinaniem należy zająć zwykle we dobrym momencie. Chce więc z wyborze dodatkowo jego potrzeb, jednak w grupie wypadków będzie toż wczesna wiosna. Zmniejsza się większość roślin, tylko nie wszystkie, warto to dowiedzieć się na owy temat coś bardzo.

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede wszystkim dlatego, że tego muszą. Większość uprawianych w obecnych ogrodach odmian stworzono sztucznie. Dużo ich cech – mimo że są dobre z artykułu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny też nie są najlepiej przystosowane do warunków. Wiele rodzajów zostało skierowanych z bardzo odległych części świata i dodatkowo niekoniecznie muszą liczyć u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny to potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym formują się znacznie lepiej. Dla większości krzewów i drewien jest toż między innymi przycinanie.

Przycinanie działa na przykład, że gałęzie nie są zbyt gęsto. Dzięki temuż do ludzi, nawet tych niżej położonych dociera promieniowanie słoneczne, które jak wiadomo przydatne jest roślinom do życia. Bez tego, niskie i wewnętrzne części rośliny przedstawiały się gorzej, i nawet usychały. Przycinanie drzew, a często drzew owocowych jest jeszcze inny cel. Dzięki ograniczeniu liczb gałęzi roślina rozwija zdecydowanie większe, i nierzadko również smaczniejsze owoce.
Kiedy przycinać rośliny?

Zasada jest tu bardzo łatwa. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być dobre. Do przycięcia roślin przydatne jest trochę dni z skutecznymi temperaturami. Toż niesłychanie ważne. Jeżeli niedługo po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera może się toż szczególnie negatywnie odbić na ich kondycji. Nie można tego prowadzić i za późno. Najważniejszą granicą jest tu wypuszczanie przez rośliny liści. Kiedy to stanie, nie powinno się już ich w możliwościom roku przycinać. Nieco jednak inaczej sytuacja liczy się w sukcesie roślin, których kwiaty rozciągają się na pędach zeszłorocznych. Te typy przycina się jesienią, po przekwitnieniu.
Czy przycina się wszystkie rośliny?

Powinien przecież pamiętać, że stoją rośliny, których przycinanie jest wskazane. Są tez takie, jak na przykład wiele roślin używanych do czynienia żywopłotów, które przycinanie znoszą znacznie dobrze, jednak w wartości jest ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie znoszą i pewnie ono im daleko zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy toczą się dużo.
Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania potrzebny będzie sekator. Może więc żyć delikatny sekator ręczny, czy większy – dany do szerszych narzędzi. Ważne gdyby był nieprzyjemny i ułatwiał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które niszczą i łamią gałęzie zamiast je odcinać stanowi dużo niezdrowe dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drewien i bzów należy i zabezpieczyć odpowiednim środkiem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem produktu jest Wiosenne przycinanie krzewów i drzew trzymający w domowym asortymencie niezbędne urządzenia do wiosennego przycinania krzewów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments